2025. január 18. szombat
Elemzések, szöveges előrejelzések

HungaroMet: 2025. január 16. 11:24

Se hideg, se csapadék

Bár január eleje szokott az év leghidegebb része lenni, idén télen ez az időszak sem hozott komoly fagyokat. Ezen a héten már előfordultak -5 és -10 Celsius fok közötti lehűlések, de tartósabb és -10 foknál erősebb mínuszok, amelyek növényvédelmi szempontból igazán hasznosak lennének, eddig ezen a télen még nem alakultak ki. A következő 8-10 nap sem ígér nagyobb hidegeket, és számottevő csapadékot sem, pedig a mélyebb talajrétegek még nagy területen nem töltődtek föl nedvességgel.

Az elmúlt egy hét során változatos időben volt részünk. A péntekre érkezett hidegfront sokfelé hozott csapadékot, jellemzően esőt (de a Tiszántúl egyes részein 3-5 cm hó hullott), majd a front mögött északi áramlással száraz, hideg levegő árasztotta el térségünket. Újabb csapadék szerdán érkezett, ekkor már döntően hó formájában. Ma reggelre jobbára lepel és 5 cm hó borította az ország északi és középső részét (1. ábra). Az elmúlt tíz napban összességében hazánk délnyugati és északkeleti tájain 10-20 mm csapadék hullott, míg a középső területeken 5 mm sem esett (2. ábra). A 30 napos csapadékösszeg a déli országrész kivételével 10-20 mm hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest (3. ábra), a 90 napos hiány viszont már eléri a 20-90 mm-t (4. ábra). A talaj felső fél méteres rétege sokfelé telítettség közeli állapotban van, az északnyugati országrészben vannak kevésbé nedves területek (5. ábra). A fél méternél mélyebb rétegben a délnyugati és északkeleti területek kivételével még bőven van helye a nedvességnek (6. ábra). Számottevő talajfagy az idei télen még nem alakult ki hazánkban, csak a legfölső néhány cm-es rétegben volt, illetve van fagy.
A hőmérséklet csúcsértéke a múlt héten csütörtökön és pénteken még tavaszias magasságokban, 10 Celsius fok közelében volt (7. ábra), majd szombattól az észak felől beáramló hideg légtömeg hatására jelentősen csökkent. A szeles idő miatt a hét végén még nem voltak komolyabb éjszakai fagyok, de hétfő és kedd reggelre már -5 és -10 fok közé hűlt a levegő (8. ábra). A szerdára érkezett sok felhő miatt mérséklődött az éjszakai lehűlés.

A repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően (9. ábra). Az októberben vetett gabonák esetén azonban már nem ilyen egységes a kép (10. ábra). A november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett. Ezen segített a november második felében hullott csapadék, azonban hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák.
A kártevők és kórokozók gyérüléséhez szükséges tartós -10 fok alatti fagyok az idén télen még nem fordultak elő, és az előttünk álló napokban sem várhatók.

Az őszi vetésű kalászosok és a repce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetését mutatjuk be ezúttal a Győr és Békéscsaba körüli területre vonatkozó agrogramokon* (11. és 12. ábra). Szeptember első hetében még a júliusra és augusztusra is jellemző száraz időjárás volt az uralkodó. Ezt követően csapadékosra fordult az idő és október közepéig országszerte 80-180 mm eső esett, feltöltődött a talaj felső 40-80 cm-es rétege. A még száraz körülmények közt vetett őszi káposztarepce így eleinte nehezen kelt, utána azonban szépen tudott fejlődni, erősödni. Az őszi kalászosok vetését eleinte hátráltatta a sok csapadék és a sáros talaj, az október második dekádjától jellemző száraz idő és a nedvességben bővelkedő talaj azonban kedvező körülményeket teremtett a vetéshez és a korai fejlődéshez. A hónap végére azonban a felső talajréteg egyre jobban kiszáradt, és a később vetett kalászosok nehezen keltek, egyenetlenül fejlődtek. A november második felében érkezett csapadék és a december első két dekádját jellemző enyhe idő sokat segített, azonban többfelé maradtak igen gyenge állományok. December második és január első felét tavasziasan enyhe és mérsékelten hideg időszakok jellemezték, komolyabb és tartós fagy, vastagabb hóréteg nem alakult ki. A szeptember elejétől összegzett csapadék jelenleg hazánk nagyobb részén meghaladja az optimális mennyiséget, számottevő elmaradás a délkeleti országrészben van.
A halmozott hőösszeg jelenleg kissé meghaladja az optimális értéket.

Az előttünk álló egy hét során meglehetősen egyhangú, borongós, párás, helyenként tartósan ködös időre van kilátás, csak helyenként csökkenhet átmenetileg a felhőzet. Számottevő csapadék nem várható, a hőmérséklet pedig 0 fok körül valószínű kis napi hőingással. Változás majd a jövő hét közepén jöhet, akkor megenyhülhet az idő.

A napi munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, és a folyamatosan frissülő előrejelzéseket figyelemmel kísérni a HungaroMet honlapján, mert ezen elemzésünkben csak vázlatosan írjuk le a várható időjárást. A tíz percenként frissülő radar adatok mellett az előrejelzések, valamint itt az agrometeorológiai oldalon a speciális elemeket tartalmazó, folyamatosan frissülő, meteorológiai elemenkénti bontásban csoportosított térképes előrejelzések sok hasznos és jelen szöveges elemzésnél frissebb információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (06 90 603421), és Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.

A HungaroMet Magyar Meteorológiai Nonprofit Zrt. az agro.met.hu oldalán a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. törvény által előírt, mezőgazdasági káresemények termelői bejelentésének alapját képező információkat jelenít meg (agrárkár-enyhítés). A rendszer a HungaroMet mintegy 120 automata mérőállomásán, továbbá közel 500 csapadékmérő állomásán mért adatai alapján működik. Az aszály jogszabályban előírt feltételeinek megállapításához földfelszíni méréseink mellett a radaros csapadékmérést is felhasználjuk, amivel pontosabb képet kapunk a csapadékhullás területi eloszlásáról.

Készült: 2025. január 16.

* Az őszi vetésű kalászosok és az őszi káposztarepce számára ideális, illetve a tényleges időjárási paraméterek (csapadék, talajnedvesség, hőmérséklet) összevetése látható az agrogramnak elnevezett ábrán. A legfelső, a csapadékot ábrázoló grafikonon megjelenik a napi csapadék (bal oldali tengelyen), az időszak során összegzett és a növény számára optimális összegzett csapadék (jobb oldali tengelyen). Így jól látszik a két utóbbi érték közötti eltérés, ami a csapadékhiányt vagy -többletet mutatja. A talajnedvesség ábrán a növények számára felvehető hasznos vízkészlet százalékában vannak megadva az értékek. Szeptember és október hónapokban a talaj felső 20 cm-es rétegét, a későbbiekben a felső 50 cm-es rétegét ábrázoljuk. A már kritikusnak tekinthető 40%-os érték alatti időszakot pirossal emeljük ki. A hőmérséklet ábrán a napi hőmérsékleti szélsőértékek mellett a növény számára optimális napi középhőmérsékletet (bal oldali tengelyen), valamint a görgetett hőösszeget (2 Celsius fokos bázissal) és ennek optimális értékeit mutatjuk be (jobb oldali tengelyen).


1. ábra
Hóvastagság 2025. január 16-án reggel 7 órakor (cm) (L: hólepel, F: hófolt)


2. ábra
10 napos csapadékösszeg 2025. január 15-ig (mm)


3. ábra
Az elmúlt 30 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. január 15-ig (mm)


4. ábra
Az elmúlt 90 nap csapadékösszegének eltérése a sokéves átlagtól 2025. január 15-ig (mm)


5. ábra
Talajnedvesség a talaj felső 50 centiméteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2025. január 14-én (%)


6. ábra
Vízhiány a talaj felső egy méteres rétegében a telítettséghez képest 2025. január 14-én (mm)


7. ábra
Maximum hőmérsékletek 2025. január 10-én (Celsius fok)


8. ábra
Minimum hőmérsékletek 2025. január 14-én (Celsius fok)


9. ábra
Őszi káposztarepce Miskolc térségében 2025. január 14-én (fotó: Kovács Attila)


10. ábra
Őszi búza Miskolc térségében 2025. január 14-én (fotó: Kovács Attila)


11. ábra
Őszi kalászosokra vonatkozó agrogram Győr térségére 2025. január 15-ig (részletes magyarázat a szövegben)


12. ábra
Őszi kalászosokra vonatkozó agrogram Békéscsaba térségére 2025. január 15-ig
(részletes magyarázat a szövegben)