Az elmúlt hét közepétől az országban elszórtan alakultak záporok, zivatarok, melyekből csak foltszerűen, kevés helyen öntözte meg a talajt
csapadék. Inkább csak a délnyugati országhatárnál volt számottevő mennyiség, a legtöbb helyen egyáltalán nem esett. A hőmérséklet sokfelé 30 fok közelébe, helyenként a fölé emelkedett. Ez az átlagos értékeket 8-10 fokkal haladja meg. A hét legvégére északkeleti áramlással csontszáraz, az eddigieknél pár fokkal kevésbé meleg levegő érkezett a feltámadó széllel térségünkbe, így megszűntek az elszórt záporok is. A
talaj tovább száradt, felső rétege az ország nagyobb részén már alig tartalmaz nedvességet. Főként a könnyebben kiszáradó homokos talajokon már a középső talajrétegekben is számottevő vízhiány mutatkozik. 50-100 cm-es mélységben azonban továbbra is országszerte van nedvesség a talajokban. Folyó és állóvizeink (a fölső 1-2 m) hőmérséklete 20 fok körül alakul.
A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszegek országosan 200 és 270 foknap között járnak. A magasabb értékek a délkeleti országrészben jellemzőek. Az 1. és a 2. ábrán Nyíregyháza és Kaposvár ezen hőösszegeit mutatjuk be az idei és a 2017-es mérésekkel, a sokéves átlaggal, valamint előrejelzéssel. Ezek szerint jóval az átlag és a tavalyi értékek fölött járnak a hőösszegek. A kukoricabogárra ugyancsak április 1-től, de 12,7 Celsius fokos bázishőmérséklettel számolva többnyire 130 és 170 foknap között tart az effektív hőösszeg, a kelés idejét a szakirodalom szerint hozzávetőlegesen 150-160 foknap körülre tehetjük. Az idei érték kb. három héttel előzi meg a tavalyi számokat.
Az elmúlt héten megkezdődött az akác virágzása, mely az átlagos időpontot kb. két héttel előzi meg, a meleg miatt azonban az elvirágzás is gyorsnak ígérkezik.
A legfrissebb
NDVI vegetációs index térképünkön a zöld tömeg aránya országszerte magas. Ugyanakkor a változást mutató térképen, összehasonlítva az előzővel egyértelműen látszik, hogy a növekedés április utolsó hetében már lelassult a megelőző időszakhoz képest, nagyon nagy szükség lenne a csapadékra. Az anomália térkép alapján a sokéves átlag fölötti, vagyis az ilyenkor megszokottnál jóval fejlettebb a vegetáció, a hetek óta tartó nyári idő miatt előrébb tart a fejlődésben.
Az előttünk álló 6-8 nap során folytatódik a meleg, de immár változékony időjárás. A hőmérséklet csúcsértéke többnyire 25 fok körül alakul majd, a minimumok pedig jellemzően 10 fok fölött. A májusi fagyosszentekre sem ígérkezik komolyabb lehűlés, így fagy nem fenyeget. Csaknem minden nap várható az országban, elsősorban a délutáni, esti órákban zápor, zivatar. Egyik nap elszórtan, másik nap többfelé, hol itt, hol ott, de országos áztató eső nem valószínű. Az egy hetes csapadékösszeg területi átlagban jellemzően 5-8 mm alatt marad, azaz a legtöbb helyen alig fog esni. Kisebb foltokban, ill. a Dunántúlon lehet csak számottevő mennyiség. Helyenként sajnos károkozó viharok is előfordulhatnak majd. A relatív páratartalom a legmelegebb órákra a Dunántúl kivételével 40% alá csökken. A többnyire északkeleti, keleti szél jellemzően minden nap megélénkül napközben, hétfőn, kedden, pénteken és vasárnap pedig időnként erős lesz. Zivatarok környezetében viharos szélre is számítani kell.
Az aktuális munkák tervezéséhez a rövid távú döntéseknél a tíz percenként frissülő
radar adatok mellett az
előrejelzéseket, a speciális agrometeorológiai elemeket tartalmazó, 12 óránként frissülő modell
előrejelzéseket, de akár a 6-12 óránként frissülő
térképes modell előrejelzéseket is érdemes követni, mert azok sok hasznos információt adhatnak. Az időjárás aktuális és várható alakulásával kapcsolatban telefonos információs szolgáltatásunk (
06 90 603421), és
Meteora mobil alkalmazásunk is rendelkezésre áll.
1. ábra: Effektív (a növények számára hasznosítható) hőösszegek; Nyíregyháza
2. ábra: Effektív (a növények számára hasznosítható) hőösszegek; Kaposvár